Oferta humanistów z Ósemki dla wyrafinowanych czytelników!

Uczniowie klasy Ic sfinalizowali projekt „Książka artystyczna” realizowany pod opieką nauczycielek: Moniki Kowalskiej i Izabeli Stasiak.

18 kwietnia 2012 r. zespoły zadaniowe zaprezentowały swoje dzieła w szkole,
          a 10 maja 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Górna.

Prace uczniowskie można było podziwiać nie tylko podczas autorskich prezentacji,
          ale także wcześniej, gdyż w obu wymienionych miejscach przygotowano ich ekspozycje.

Młodzież z klasy patronackiej Katedry Filologii Klasycznej UŁ stworzyła dla miłośników poezji antycznej książki, które zaspokoją potrzeby estetyczne najbardziej wyrafinowanych czytelników.

Propozycja pierwsza: Tyrteusz

Ola Biczkowska, Dominika Gontarek, Klaudia Ruszkowska i Michał Patalas

zachęcają do czytania wierszy Tyrteusza książką – pudełkiem o wymyślnej konstrukcji:

teksty można układać dzięki mechanizmowi „ruchomych słów”; wyrazy, umieszczone na zwiniętych paskach, utworzą wiersz, gdy się ruloniki odpowiednio rozwinie i ustawi.

Propozycja druga: Safona

Patrycja Górska, Julia Żaromińska, Magda Bystrzycka i Maja Paderewska

promują swoją książką, na pozór tradycyjną, wiersze Safony – najwybitniejszej poetki lirycznej starożytności.

Propozycja trzecia: Anakreont

Kinga Lesiakowska, Wiga Wywiał, Angelika Chrzanowska i Karolina Podkońska,

zainspirowane epikurejską poezją Anakreonta, dały dowód pomysłowości, używając
          do wykonania tomiku następujących materiałów: drewna, filcu, papieru, nici, włóczki, tkaniny, zdjęć (wszelkie prawa zastrzeżone).

Propozycja czwarta: Symonides

Joanna Wasiak, Maryna Łabęcka, Justyna Kowalczyk i Justyna Nowak

kuszą czytelnika książką wykonaną z… drzewa! Teksty starożytnego poety kryją się
          w  umiejętnie wydrążonym pniu, na którym autorki dzieła wyryły łzy nasuwające skojarzenia z wyrażeniem „lament kejski”.

Propozycja piąta: Teokryt

Adam Illukowicz, Piotr Czerwiński, Sebastian Sawicki i Jarek Grzelak

konsekwentnie ukrywali przed wszystkimi swój pomysł, zdradzając tylko, że książka będzie miała kształt sześcianu. I tak powstał tomik wierszy Teokryta – pudełko.

Propozycja szósta: Wergiliusz

Marta Kowalczyk, Malwina Kucharska, Angelika Pazdyk i Beata Bartczak

wabią potencjalnych czytelników niekonwencjonalnym portretem Wergiliusza na okładce (mozaika).

Propozycja siódma: Owidiusz

Przemek Strzelecki, Wojtek Pietrzak, Magda Kiełbasa i Ania Fortecka

wymyślili i stworzyli książkę w kształcie… twarzy autora „Metamorfoz”.

Uczniowie Ósemki zaprezentowali swoje oryginalne prace
          w  Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Górna.

Projekt „Książka artystyczna” realizowany był przy współpracy z Muzeum Książki Artystycznej oraz  Muzeum Papieru i Druku.

O pomysłowości naszych humanistów napisał M. Kałach w „Dzienniku Łódzkim”
          („Książka – pień i książka – pudło”, 27.04.2012 r.).