Nawigacja

Bip


Partnerzy
NAGRODA RADY RODZICÓW

Rada Rodziców VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Łodzi ufundowała nagrodę – laptop dla najlepszego tegorocznego maturzysty.Najlepszym  Maturzystą w VIII LO w roku szkolnym 2016/2017 został

JAKUB GAWRON, absolwent klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim.

Gratulujemy!!

WYRÓŻNIENIE NAUCZYCIELEK ÓSEMKI

Kapituła Konkursów Innowacyjnych pod przewodnictwem Konsul Wielkiej Brytanii przyznała paniom:  Alicji Petrykiewicz (nauczycielce kultury antycznej, podstaw przedsiębiorczości, wos-u) i Izabeli Stasiak (nauczycielce języka polskiego) tytuł  KREATORA INNOWACJI. Uhonorowano w ten sposób pomysłodawczynie i koordynatorki prowadzonego w VIII LO nieprzerwanie przez 15 lat interdyscyplinarnego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem w tle, kojarzonego przede wszystkim z Festiwalem Kultury Antycznej.  Wyróżnione nauczycielki odebrały stosowne certyfikaty na XXXI Podsumowaniu Ruchu Innowacyjnego w Edukacji, zorganizowanym przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Pałacu Poznańskiego 8 czerwca 2017 r. Panie Alicja Petrykiewicz i Izabela Stasiak otrzymały wcześniej za swoje działania tytuł NAUCZYCIELA NOWATORA (2009 r.), a ich autorski projekt zdobył główną nagrodę w VI Przeglądzie Inicjatyw Edukacyjnych w kategorii Eksperymenty / innowacje w szkołach ponadgimnazjalnych (2010 r.).

 

STYPENDIUM DLA NASZYCH DWUJĘZYCZNYCH ABSOLWENTÓW

Uniwersytet Rostock zachęca dwujęzycznych absolwentów VIII LO do złozenia wniosku o stypendium "na start" na zagospodarowanie w pierszych miesiącach studiów. Jest propozycja skierowana do z dobrymi wynikami w nauce oraz wysoką znajomością języka niemieckiego. W przypadku jakichkolwiek pytań mozna zwracać się do pani Buttkewitz - Koordination Willkommenskultur und Chancengleichheit uta.buttkewitz@uni-rostock.de

OSTSEERAUM_Ausschreibung

OSTSEERAUM_Antragsformular

Laureaci konkursów

VIII LO srebrną szkołą!

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że VIII LO im. A. Asnyka w Łodzi jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

ZDANEJ MATURY W VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. A. ASNYKA W ŁODZI !!

Gratulujemy wszystkim naszym Maturzystom 2015/2016 i życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć naukowych.

Odnowiliśmy pracownię komputerową!

Z radością informujemy, że nasz projekt modernizacji pracowni komputerowej zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2017 został zrelizowany! Mamy odnowioną pracownię do realizacji zajęć informatyki.

Dziękujemy za wszytkie głosy i składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w akcję promującą oraz w zbieranie głosów!

Organizatorzy XV edycji projektu z antykiem w tle „Tempus fugit, czyli… Carpe vitam” zapraszają wszystkich uczniów naszego liceum do publikowania na stronach internetowych (szkolnej i projektowej) autorskich prac literackich z motywem przewodnim tegorocznego przedsięwzięcia. Prosimy młodych literatów z inwencją o wysyłanie tekstów na adres: projektantyk@op.pl Tu możecie zapoznać się z naszą antologią:

VIII LO otrzymało dofinansowanie od Wydziału Edukacji UMŁ w kwocie 1700 zł na realizację XV edycji międzyprzedmiotowego projektu edukacyjno-artystycznego z antykiem w tle oraz organizację Festiwalu Kultury Antycznej i Konkursu Piosenki Amerykańskiej. Pieniądze te będą przeznaczone na nagrody.

DOFINANSOWANIE DLA VIII LO

 

Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła otrzymała dotację na dofinansowanie zadania ,,Uczniowie VIII LO w Łodzi – odkrywcami osobliwości przyrodniczych i kulturowych Ziemi Łódzkiej’’. Dofinansowanie otrzymaliśmy ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 21 600,00 zł. przy wkładzie własnym 2500 zł z Rady Rodziców przy VIII LO. Bardzo dziękujemy.

Więcej informacji na temat działań w sferze ekologii na stronie zainwestuj w ekologie

więcej informacji

W roku szkolnym 2016/2017 Rada Rodziców wybrała:

ubezpieczenie z klasą

ubezpieczenie ogólne warunki

Z radością informujemy, że uczennica klasy IIIa Gaja Staroń została finalistką XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Gratulujemy!!!

Liga Szkół Karskiego

Delegacja uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielką historii w niedzielę 24 kwietnia wzięła udział w uroczystości 102 rocznicy urodzin Jana Karskiego zorganizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wraz z prezesem Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego, panią Ewą Juńczyk-Ziomecką, dyrekcją Centrum i delegacjami wybranych szkół województwa mieliśmy okazję świętować urodziny tego wielkiego Polaka i łodzianina.
Przystąpiliśmy również do projektu Liga szkół Karskiego. Celem projektu jest propagowanie postaw patriotyzmu, odpowiedzialności, tolerancji i szacunku do ludzkiego życia.

 

O lekach, marihuanie, dopalaczach - poradnik dla rodziców

Szanowni Państwo poniżej zamieszczamy materiały edukacyjne, które są odpowiedzią na narastający problem związany z nową formą używania narkotyków. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków uzywania przez młodzież leków dostępnych bez recepty, gdy tymczasem rodzice i nauczyciele bardzo często nie są świadomi tego zjawiska i konsekwencji z nim związanych.

Poradnik dla rodziców

Wtorek 17.10.2017

liczba odwiedzin: 1207959
 •  W piątek 13 października miała miejsce uroczystość ślubowania klas pierwszych. W podniosłej atmosferze uczniowie złożyli przyrzeczenie, po którym oficjalnie stali się ósemkowiczami  i jako pełnoprawni uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi dumnie zaśpiewali hymn naszej szkoły.
  W części uroczystości poświęconej Patronowi uczennice klasy I b Kinga Adamiak i Maria Pujan zaprezentowały mniej znaneoblicze Adama Asnyka na podstawie listów poety pisanych do Rodziców i przyjaciela.

 • Czwarty rok z rzędu w dniu święta Patrona ogłoszony został Konkurs Poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka. Mogą w nim wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy parają się twórczością poetycką. Wystarczy przynieść jeden lub dwa wiersze o dowolnej tematyce najpóźniej do 5 grudnia br. Teksty należy podpisać pseudonimem i dołączyć do nich zaklejoną kopertę, w której będzie informacja o autorze (imię i nazwisko oraz klasa). Wiersze zbierają panie prof. Małgorzata Sarnecka-Papis oraz Anna Rakowska. Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi w trakcie wigilii szkolnej.

 • 12.10.2017r. w Lesie Łagiewnickim odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe chłopców szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 1500 m. Nasza drużyna zajęła 10 miejsca na 21 strartujących szkół. W kolejności biegli: Lewandowski Jakub , Jurkowski Bartosz, Grelewski Wojciech, Drzewiecki Damian, Kawka Adam , Mazurek Daniel, Nowak Patryk , Zalewski Paweł. Rezerwowi zawodnicy: Czerwiński Paweł, Wolniak Łukasz.

 • W dniu 4 października 2017 roku wystartowaliśmy w Lidze Lekkoatletycznej. Zawody odbyły się na terenie AZS Łódź. Reprezentanci VIII LO wystartowali we wszystkich konkurencjach: sztafeta 4x 100m dziewcząt i chłopców, 100m, 400m, 800m dziewcząt, 1500m chłopców, skoku w dal i pchnięciu kulą. W rywalizacji indywidualnej Agata Batolik zajęła I miejsce w biegu na 400m, Jakub Lewandowski zajął II miejsce również w biegu na 400m. Aleksandra Piątek była IV w biegu na 800m dziewcząt. W rywalizacji zespołowej najlepiej zaprezentowała się sztafeta chłopców w biegu 4x100m zajmując IV miejsce. Klasyfikacja ogólna zakończyła się sukcesem chłopców VIII LO, którzy wywalczyli VI miejsce na 19 startujących szkół. Gratulujemy!

 • 27 września odbył się Jesienny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w VIII LO. W zawodach udział wzięło 48 uczniów z wszystkich klas. Po grach eliminacyjnych, do najlepszej czwórki turnieju zakwalifikowały się drużyny: IId, I/II/IIIc, IIIb, II/IIIa. W tegorocznym turnieju 1 miejsce wywalczyła klasa IId.
  1 miejsce - klasa IId: Walczak Hubert, Rudnik Dawid, Lewandowski Jakub, Wolniak Łukasz, Kurzawa Szymon, Poreda Gabriel
  2 miejsce - klasa I/II/IIIc: Grelewski Wojciech, Grązik Kamil, Błażejewski Piotr, Jurkowski Bartosz, Czerwiński Paweł, Janaszewski Jan, Rogaliński Kacper
  3 miejsce - klasa IIIb:Kawka Adam, Drzewiecki Damian, Stasiak Olaf, Dynek Krystian, Kierubiński Dawid, Olszowski Karol, Zakolski Michał
  4 miejsce - klasa II/IIIa: Michalski Bartosz, Stańczyk Michał, Miller Wiktor, Malec Michał, Gadzina Michał, Cichucki Szymon

 • Tradycyjnie na początku września klasy pierwsze wraz z wychowawcami oraz pedagogiem szkolnym wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. W tym roku integrowaliśmy się w Sportowej Osadzie w Burzeninie nad Wartą. Uczniowie poza zajęciami poświęconymi poznaniu zespołu klasowego, mieli również okazję do sprawdzenia się pokonując dość trudną trasę w parku linowym. Do dyspozycji był również sprzęt sportowy, boiska oraz sala gier z piłkarzykami, stołami do tenisa i stołami bilardowymi. Nie zabrakło czasu na dyskotekę, wieczorne długie rozmowy, grę na gitarze oraz  prezentacje muzyczne poszczególnych klas.
  Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera wyjazdu była bardzo ciepła co pozwoliło na integrację nie tylko zespołów klasowych ale również integrację międzyklasową.

 • Tradycyjnie w ostatnim tygodniu nauki w VIII LO odbył się Dzień Sportu. Rywalizację rozpoczął towarzyski mecz siatkówki Nauczyciele - Uczniowie. Sportowe zmagania przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, co nie oznacza, że w meczu brakowało emcji. Każda z drużyn wykazała się dużym zaangażowaniem i hartem ducha. Do rozstrzygnięcia pojedynku potrzebny był dodatkowy set. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy!
  Zespół nauczycieli: Dyrektor Anna Panek, n-l matematyki Agnieszka Śmietańska. n-l historii Artur Rosiak, n-l fizyki Tomasz Kędrzyński, n-l informatyki Andrzej Czuba, n-le wychowania fizycznego Małgorzata Michalak i Daniel Figa. Zespół uczniów: Ewa Burzyńska, Aleksandra Zglińska, Paulina Staszewska, Dominika Górniewicz, Julia Śliwonik, Paweł Czerwiński, Hubert Walczak, Dawid Rudnik. Poza meczem siatkówki w programie Dnia Sportu znalazły się mecze piłki nożnej i koszykówki między klasami I i klasami II. W obu spotkaniach zwycięzcami były klasy II.

  Klasy I - Mazurek, Rudnik, Walczak, Michalak, Poreda, Michalski, Mikołajczyk, Błażejewski
  Klasy II - Kawka, Drzewiecki, Jurkowski, Zalewski, Malec, Pietrzykowski, Czerwiński, Stasiak, Dynek, Rumiński
  W turnieju siatkówki udział wzięły reprezentacje dwóch klasy 1C i 1D.
  IC - Bakalarz, Błażejewski, Purgal, Szubert, Skwarka, Kowalska, Mikołajczyk
  ID - Śliwonik, Górniewicz, Zglińska, Poreda, Rudnik, Walczak

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i kibicom.
  Zapraszamy za rok!

 • 13 czerwca odbyły się Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej chłopców.
  VIII LO reprezentowało dwóch zawodników: Paweł Czerwiński i Hubert Walczak.

 • Po zmaganiach w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej odbył się X Turniej Mikstów. Naszą szkołę reprezentowała para Ewa Burzyńska i Paweł Czerwiński, którzy ostatecznie zajęli V miejsce.

 • W dniach 28-31.05 klasa I i II biologiczno-chemiczno-matematyczna uczestniczyła w naukowej sesji wyjazdowej w Załęczu Wielkim nad Wartą. Uczniowie mieli okazję w miłej atmosferze rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne, chemiczne oraz biologiczne, a także zmierzyć się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat. Ciekawym doświadczeniem było badanie wody oraz żyjących w niej organizmów. Oprócz ciężkiej pracy umysłowej, uczniowie brali udział w zajęciach sportowych, a wieczorami spędzali wspólnie czas przy ognisku oraz na dyskotece.

 • Sylwia Bińkowska z IIc wystąpiła 18 czerwca 2017 r. na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi jako Bella w spektaklu baletowym „Piękna i Bestia” przygotowanym przez Akademię Formy i Tańca Odoriko. Odniosła sukces. Na widowni oklaskiwali jej występ m.in. uczniowie z IIc oraz nauczycielki A. Petrykiewicz i I. Stasiak.


  Talent Sylwii dla nikogo w Ósemce nie jest tajemnicą, gdyż rewelacyjnie prowadziła w tym roku (wraz z Justyną Widulińską z IIIc) grupę taneczną w projekcie Tempus fugit… i wzbudzała zachwyt na XV Festiwalu Kultury Antycznej w Centrum Dialogu.
  Warto odnotować ostatni sukces zespołu, w którym tańczy Sylwia – pierwsze miejsce w kategorii taniec zespołowy na European Championship w Austrii w czerwcu 2017 r. 

 • W cyklu projektów humanistycznych Na życzenie klasa IIc zaproponowała przedsięwzięcie W świecie gatunków filmowych. Uczniowie realizowali pod kierunkiem polonistki Izabeli Stasiak  zadania od końca kwietnia do początku czerwca 2017r. Przyglądali się uważnie: dramatowi, kryminałowi, thrillerowi, horrorowi, komedii, westernowi, melodramatowi  oraz filmom fantasy i science fiction. Wzięli na warsztat dzieła dobrze znane, takie jak: Zielona mila, Dziewczyna z tatuażem, Psychoza, Naznaczony, Dzień świra, Bez przebaczenia, Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, The Avengers, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Interesujące prezentacje w finale przedsięwzięcia świadczyły o przemyślanym doborze filmów i umiejętności wykorzystania wiedzy zdobytej w ubiegłym roku w projekcie Język filmu.

 • Łącząc przyjemne z pożytecznym uczniowie klasy dwujęzycznej w towarzystwie kilkorga absolwentów udali się na Drzwi Otwarte BTU Cottbus. Wyjazd był finansowany przez Uniwersytet w Cottbus, któremu zależy na pozyskaniu niemieckojęzycznych studentów z Polski. Naszym przewodnikiem po mieście i uniwersytecie była absolwentka VIII LO a obecnie studentka nauk społecznych na BTU Kasia Maj. Zapoznała swoich młodszych kolegów nie tylko z ofertą uniwersytetu, ale przede wszystkim przedstawiła warunki studiowania w Niemczech, które okazały się wyjątkowo korzystne. BTU Cottbus jest uczelnią techniczną, która może poszczycić się fantastycznymi laboratoriami i pracowniami do projektów technicznych. Budownictwo, urbanizacja, architektura, budowa maszyn to te kierunki, które cieszą się największą popularnością. Nie znaczy to jednak, że humaniści nie znaleźli niczego ciekawego. Poza kierunkami czysto technicznymi w Cottbus studiować można nauki społeczne, sztukę i media oraz przedmioty biznesowe.

 • Oczywiście to, że uczniowie Ósemki lubią czytać, wiemy nie od dziś, wystarczy się im tylko trochę przyjrzeć na przerwach. Tego, że lubią też czytać literaturę w oryginale, domyślaliśmy się ;) Ale dzięki konkursowi "Czytaj dobre w oryginale"  mamy pewność, że potrafią pisać świetne recenzje tych utworów w języku angielskim. Chcemy pogratulować zwycięzcom, a są nimi: Monika Furmaniak (I miejsce), Szymon Kurzawa (II miejsce), Dominik Prądzyński (III miejsce) oraz Laura Adamiak (wyróżnienie). Pragniemy także podziękować wszystkim uczestnikom konkursu, ponieważ wszystkie recenzje były ciekawe! I oczywiście zachęcamy ósemkowiczów do udziału w kolejnej edycji konkursu :)

 • 9 czerwca 2017 w czerwonej auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego miała miejsce uroczystość podsumowania i zamknięcia tegorocznej edycji projektu ZNAM SWOJE PRAWA. W naszej szkole przez cały roku studenci prawa we współpracy z nauczycielką historii panią Iwoną Witkowską prowadzili zajęcia w grupie realizującej rozszerzony program nauki WOS. Były to zajęcia mające na celu poszerzenie znajomości prawa.
  Nasze uczennice: Daria Hasan, Joanna Chołody, Martyna Bagińska i Zuzanna Pachoł z klasy 2b wzięły udział w inscenizowanym procesie sądowym, który uświetnił uroczystość.

 • Weronika Golis z klasy 2a otrzymała stypendium "Deutschland Plus". Jest to stypendium dla uczniów, którzy wyróżniają się szczególnymi osiągnięciami w nauce języka niemieckiego. Weonika wyjeżdża na 3 tygodnie do Niemiec, gdzie będzie uczęszczać na zajęcia lekcyjne i uczestniczyć w wycieczkach krajoznawczych w regionie Brandenburgii.

 • Natalia Feliniak, Szymon Cichucki i Damian Jagieła (kl. 2a) zajęli II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie PSNJN "Turbolandeskunde". Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła realioznawstwa Szwajcarii.
  Nasi laureaci nie tylko wykazali się doskonałą wiedzą o warunkach turystycznych, społecznych i kulturalnych, o uwarunkowaniach historycznych i geograficznych dzisiejszej Szwajcarii, ale także imponowali świetną znajomością języka niemieckiego.

 • W ramach projektu organizowanego przez Niemieckie Forum Europy Środkowo-Wschodniej odbyły się w szkole warsztaty dla klas 2a i 2b, a także rozmowy z osobami, które zmuszone zostały do ucieczki z kraju. Grupa młodzieży dwujęzycznej miała niezwykłą możliwość, podczas rozmowy z panią Melittą Sallai ( z domu von Witersheim-Kramsta), niemalże przenieść się w czasy przedwojenne na tereny  Dolnego Śląska. Urodzona przed dziewięćdziesięciu laty niemiecka arystokratka opisywała w rozmowie z uczniami swoje bogate i pełne dramatycznych przeżyć życie. Co ciekawe od dwudziestu lat pani Melitta mieszka w pałacu, w którym przyszła na świat, gdzie razem z rodziną i przyjaciółmi prowadzi fundację  Św. Jadwigi Śląskiej, której głównym celem jest polsko-niemieckie pojednanie.

 • Uczniowie klasy Ic, realizując wiosną 2017 r. pod kierunkiem polonistki Izabeli Stasiak kolejną edycję cyklicznego projektu humanistów Język filmu, wzięli na warsztat  amerykański film z 1999 r. To dramat psychologiczny z elementami horroru do dziś chętnie oglądany ze względu na intrygującą fabułę i skłaniające do refleksji przesłanie.  Prezentacje poświęcone analizie środków wyrazu wykorzystanych w tym dziele potwierdziły tezę, że również pod względem formy zasługuje ono na najwyższe uznanie.  Humaniści z Ic oswoili się także z terminologią z zakresu teorii filmu i nie wpadają już w panikę, gdy słyszą lub czytają o montażu skojarzeniowym, głębi ostrości, ramach przestrzennych obrazu filmowego, ruchu przedłużonym, panoramach dramatyzujących czy skojarzeniach dźwiękowych.

 • Fanów języka niemieckiego w murach VIII LO nie brakuje. Tym razem trójka uczniów z klas dwujęzycznych znalazła się w ścisłym finale XVII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "Pokaż nam język". Magdalena Krawczyk (3a), Weronika Golis (2a) i Damian Jagieła (2a) będą reprezentować nas w najbliższy czwartek i piątek 1-2.06.2017 w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Gratulujemy wyśmienitych wyników w I i II etapie konkursu i trzymamy kciuki w finale!

 • 19 maja w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. W. Brandta w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Niemieckich Dyplomów Językowych – DSDII. Uroczystość odbyła się pod patronatem i w obecności Pierwszej Damy Polski pani Agaty Kornhauser-Dudy. Gościem honorowym była również pani prezydentowa Niemiec- pani Elke Büdenbender.

  Absolwenci klasy dwujęzycznej odebrali dyplomy językowe z rąk pań prezydentowych, co było ukoronowaniem ich dotychczasowej edukacji dwujęzycznej.

Aktualności

Kontakt

 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
  90-225 Łódź
  ul. Pomorska 105
 • (+42) 678-65-22

Galeria zdjęć