• OGŁOSZENIE

VIII LO poszukuje pracownika na stanowisko kierownika gospodarczego.
            Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 42 678 65 22.

• XX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Uczniowie klasy 2d wzięli udział w XX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Wysłuchali wykładów w Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska: Czy wirus zawsze jest naszym wrogiem? – fagoterapia oraz Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 – nasza broń w walce z pandemią. Przed nami jeszcze jedno "spotkanie" w Instytucie Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk - wykład: Jak walczyć z gruźlicą?
            Natomiast klasa 3e wysłuchała wykładu "Co masz we krwi?". Temat ten doskonale wpisał się w aktualnie realizowany program zajęć biologii.

• Święto Edukacji Narodowej

14 października świętowaliśmy w naszej szkole nie tylko Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie tego dnia odbywa się ślubowanie klas pierwszych oraz obchody Dnia Patrona VIII Liceum Ogólnokształcącego – Adama Asnyka. Uroczystość ślubowania klas pierwszych prowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Borys Sobczak. Pani Dyrektor Anna Panek wygłosiła przemówienie, w którym zachęcała pierwszoklasistów do wykorzystywania możliwości, jakie stwarza im VIII LO i wykazywania się dojrzałością i koleżeństwem. Następnie młodzież złożyła ślubowanie.

• Akademia Sergo

12.10.2021 w Strykowie odbył się ogólnopolski finał konkurs języka angielskiego Akademia Segro, w którym uczestniczyła reprezentacja Ósemki. Nasi uczniowie brali udzial w grze symulacyjnej w języku angielskim, w której zarządzali klientami w nieruchomościach firmy Segro.

• Kolejni zdolni w VIII LO

Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Kacper Tomaszewski oraz Julia Różycka wzięli udział w uroczystym podsumowaniu IV edycji Programu „Zdolny uczeń – świetny student”, podczas którego zaprezentowali wyniki swoich prac. Kacper realizował projekt na Wydziale Chemii UŁ pod kierunkiem Pani dr Anety Kisielewskiej a tematem jego pracy była „Synteza i badanie właściwości hydrożelu poli (alkoholu winylowego)”. Julia realizowała projekt na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ pod kierunkiem Pana dr Mateusza Półciennika a tematem jej pracy były „Interakcje motyle - rośliny a wartość przyrodnicza biocenozy”.

• Kolejna wizyta humanistów w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W dniach 4-6 października klasy 2c i 3c udały się na wycieczkę nad morze. Pierwszym przystankiem był Puck - miejsce zaślubin Polski z morzem. Wieczorem uczniowie poszli na spacer Aleją Zasłużonych Ludzi Morza oraz na cypel rewski. Następnego dnia Ósemkowicze mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski. Później odwiedzili molo w Sopocie i Monciak. Ostatniego dnia humaniści przechadzali się ulicami Gdańska, zwiedzali Bazylikę Mariacką i kościół p.w. św. Brygidy z przepięknym bursztynowym ołtarzem. W czasie podróży uczniowie słuchali opowieści o historii Trójmiasta i wybrzeża.

• Juliusz Ciepłota o swoim udziale w programie "Zdolny uczeń - świetny student"

Udział w projekcie “Zdolny uczeń - świetny student” był niezapomnianym wydarzeniem, które umożliwiło mi zgłębić tematy szczególnie dla mnie ważne i interesujące, jakimi są zagadnienia związane z historią sztuki. Moje działania skupiały się wokół motywu człowieka-grzesznika w malarstwie niderlandzkiego mistrza Hieronima Boscha, realizowanego we współpracy z Panią dr Małgorzatą Karkochą. Temat ten dał mi możliwość przeprowadzenia szczegółowej analizy i interpretacji poszczególnych dzieł malarskich, uwzględniając też kwestie biograficzne autora. Czynniki takie jak korzystanie z różnorodnych źródeł wiedzy, możliwość konsultacji swoich spostrzeżeń oraz systematyczna praca pozwoliły mi w pełni zrealizować mój temat, a wieloaspektowość twórczości Boscha stała się jeszcze bardziej dostrzegalna i fascynująca. Jestem przekonany, że zrozumienie skomplikowanego systemu symboliki, wyłaniającego się z

• Wieczór Polskiego Państwa Podziemnego

Jak najlepiej nauczyć się historii? Przeżywając ją. Taki sposób wybrali nauczyciele aby przybliżyć nam sytuację społeczną i polityczną Polaków pod niemiecka okupacją. Najpierw gra miejska śladami Polskiego Państwa Podziemnego, potem wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, a na koniec ważne słowa przekazane nam przez panią Gryzeldę Studzińską, harcerkę Szarych Szeregów. To wszystko działo się w godzinach wieczornych w murach naszej szkoły. W wolny piątek, po lekcjach, pełni chęci i zapału przyszliśmy, aby uczcić bohaterów, aby pamięć o przeszłości przetrwała. Przeżywaliśmy chwilę grozy i niezwykłego wzruszenia. W towarzystwie nauczycieli, absolwentów obecni uczniowie doświadczali historii. Organizowana od siedmiu lat, przez prawdziwych pasjonatów uroczystość, jest niezwykłym wydarzeniem, które ekscytuje, uczy i integruje.

• Niezwykłe spotkanie

Mimo, że dzisiaj patriotyzm to słowo zawłaszczane przez różne grupy, niepopularne i niemodne, ma dla nas społeczności VIII LO szczególny wymiar. Jest to między innymi szacunek dla przeszłości, naszych przodków, dla tych wszystkich dzięki którym możemy czytać, pisać, mówić a nawet toczyć spory w języku polskim. To pamięć o czasach minionych jednak nie bezkrytyczna i bezrefleksyjna.

• STRONA SZKOŁY
      W PRZEBUDOWIE