• Program „Zdolny uczeń - świetny student”
          • Program „Zdolny uczeń - świetny student”

          • Wzorem ubiegłego roku nasza szkoła przystąpiła do programu Zdolny uczeń - świetny student”. Uczestnikami tegorocznej edycji są uczniowie klasy 2D: Justyna Bartczyk, Dymitr Sobiczewski, Klaudia Namiecińska, Dawid Bartosik, Julia Roszpara i Aleksandra Swadowska.
            Celem programu jest poszerzanie pasji i zainteresowań uczniów poprzez ich indywidualne, cykliczne konsultacje z pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego oraz udział w wybranych zajęciach i badaniach prowadzonych na Uczelni. Uczniowie będą realizować program na Wydziale Chemii UŁ pod kierunkiem nauczycieli akademickich. W tym roku szkolnym opiekunami naukowymi naszych uczniów  zostali: Pan dr Paweł Krzyczmonik, Pan dr Sławomir Domagała z Zakładu Elektroanalizy i Elektrochemii, Pani dr Renata Stanecka-Badura oraz Pan dr Maciej Psarski z Katedry Technologii i Chemii Materiałów. 

            Poniżej znajdują się prezentacje prac uczniów:

            Dawid Bartosik

            Klaudia Namiecińska

            Justyna Bartczyk

            Aleksandra Swadowska

        • Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych
          • Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych

          • 12 grudnia uczennice klasy 1 D uczestniczyły w warsztatach  tworzenia ekologicznych i naturalnych  kosmetyków.

            Tym razem tematem przewodnim warsztatów były „Prezenty na święta” czyli, jak prosto i szybko obdarować rodzinę własnoręcznie wykonanymi kosmetykami.

            Z warsztatów, oprócz bezcennej wiedzy, uczennice wyniosły własnoręcznie wykonany krem ekologiczny. Odkrywanie tajników tworzenia własnych receptur, oprócz walorów praktycznych, jest również niezwykle wciągające i fascynujące. W trakcie warsztatów najmocniejszy akcent postawiony został  na proste, sprawdzone i łatwe do samodzielnego powtórzenia receptury, bazujące na naturalnych, ekologicznych składnikach. Takie kosmetyki domowej produkcji to wspaniały prezent dla najbliższych na każdą okazję.

        • Dlaczego Śmiełów i Rogalin?
          • Dlaczego Śmiełów i Rogalin?

          • Te dwie miejscowości położone niedaleko Poznania były celem wycieczki (29.11.2018) uczniów klasy II b, I a i I d. Zasłynęły one z dworu i pałacu, które były ośrodkami dawnej kultury polskiej. Dwór śmiełowski gościł przez 3 tygodnie Adama Mickiewicza, kiedy ten próbował (bezskutecznie) przedostać się do powstania listopadowego. Pozostały po nim liczne pamiątki. Uczestnicy tej wycieczki polonistycznej wiedzą, dlaczego nasz wieszcz narodowy nosił małą portmonetkę, jakiej łyżki stołowej używał oraz co zabierał ze sobą w podróż. Dwór w Śmiełowie stał się dla niego źródłem inspiracji do napisania Pana Tadeusza (każda postać ma swój autentyczny pierwowzór). To tam Mickiewicz spędził wigilię 1831r. z bratem Franciszkiem, jak również koił stany depresyjne w ramionach pięknej Konstancji Łubieńskiej. Gościnne progi dworu Śmiełowskiego odwiedzili też I. J. Paderewski oraz Henryk Sienkiewicz (aż trudno uwierzyć, z jakim meblem wielofunkcyjnym podróżował nasz noblista). Pałac w Rogalinie zaś to siedziba arystokratycznej rodziny Raczyńskich, która przez 250 lat zarządzała majątkiem. Oglądając wnętrza pałacu, można śledzić różne mody wnętrzarskie oraz podziwiać patriotyzm właścicieli, którzy salę balową zamienili na… zbrojownię. Godna podziwu jest wyjątkowa biblioteka Raczyńskich (przypominająca tę z Pięknej i bestii  W. Disneya,ale o wiele piękniejsza!) oraz gabinet owalny (jak w Białym Domu) czy galeria malarstwa z największym obrazem Jana Matejki, licznymi dziełami J. Malczewskiego (w tym z portretem Adama Asnyka z Muzą i Melancholią) oraz pastelami S. Wyspiańskiego.

             

                   

            Dzień pełen wrażeń zakończył spacer  po parku rogalińskim, w którym rosną najstarsze w Polsce dęby bezszypułkowe liczące sobie ponad 600 lat. Noszą one imiona legendarnych protoplastów: Lecha, Czecha i Rusa. Czech jest już martwym drzewem, Lech w 2014 stracił potężny konar, ale nadal żyje, choć wspierają go liczne „protezy”(liczy sobie 630 lat i ma 649cm obwodu). Natomiast Rus trzyma się najlepiej (czy to przypadek?) i choć ma miejscami ażurowy pień nadal jest świadkiem historii Polski. Rogaliński pałac pożegnaliśmy w blasku zachodzącego słońca, które zaróżowiło jego ściany, pozostając na długo w pamięci.

                                                                                          Anna Rakowska

        • Dobry żart może posprzątać duszę!
          • Dobry żart może posprzątać duszę!

          • Humaniści z klasy 1c1 wraz z polonistką Izabelą Stasiak polecają wszystkim obejrzenie spektaklu Posprzątane w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Znakomite widowisko łączy umiejętnie głęboką refleksję o nieuchronności przemijania z wyrafinowanym komizmem. Interpretując przedstawienie, o którym mowa, uczniowie zgłębiali tajniki środków wyrazu artystycznego sztuki teatralnej, kontynuując jesienią 2018 roku cykliczny projekt Język teatru realizowany od wielu lat w klasach patronackich Katedry Filologii Klasycznej UŁ. Przedsięwzięcie pozwala młodzieży swobodnie poruszać się po wielopoziomowym labiryncie, jakim jest tekst kultury łączący różne konwencje z niebanalnym metaforycznym przesłaniem.

               

                               

        • Amerykańskie tournee VIII LO
          • Amerykańskie tournee VIII LO

          • Grupa Inicjatyw Artystycznych przy VIIILO przygotowała i przedstawiła spektakl teatralny poświecony historii Polski. Po ogromnym sukcesie  "Marca 69" fundacja Trzeci Wymiar Kultury po raz kolejny zaprosiła nas do współpracy. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości wystawiliśmy dnia 7.11.2018 sztukę "Pamiętnik Żyda legionisty" oparta na wspomnieniach Władysława Steinhausa. Przedstawienie honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

            Po premierze rozpoczęliśmy zagraniczne tournee. Na trasie koncertowej znalazły się sceny największych amerykańskich metropolii. Po udanej premierze w Copernicus Center w Chicago czeka nas jeszcze Nowy York. Entuzjastyczne przyjecie przez chicagowską widownię potwierdziło profesjonalizm naszej młodzieży. Podczas eventu poświeconego sprawom wolności i niepodległości gwiazda amerykańskiej telewizji Rita Cosby wystąpiła wspólnie z młodzieżą naszej szkoły.

             

        • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
          • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

          • W IV edycji Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w dniu 29.11.2018r. wzięło udział 12 zawodników.
            Zwycięzcami tegorocznego turnieju zostali:
            I miejsce Igor Podlasiak 2D,
            II miejsce Alicja Grudzińska 1B,
            III miejsce Amelia Bogdanowicz 2 D