Nawigacja

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Pierwsza część wymiany za nami...

  W czerwcu grupa uczniów klasy dwujęzycznej  pod opieką wychowawcy Anny Morawskiej -Stusek oraz nauczycielki j. niemieckiego Katarzyny Szelagowskiej odwiedziła swoich niemieckich kolegów z naszej partnerskiej szkoły Gymnasium Carolinum w Ansbach koło Norymbergii.

  Podczas tygodniowy pobytu w rodzinach niemieckich partnerów uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych, zwiedzili  Norymbergię z Centrum Dokumentacyjnym, w którym odbywały się słynne procesy norymberskie,  średniowieczny Rothenburg z całorocznym sklepem bożonarodzeniowym, stolicę Bawarii- Monachium, a w nim Stare Miasto, pałac Nymphenburg z Muzeum „Mensch und Natur” oraz interaktywną wystawę samochodów BMW-Welt. Nie zabrakło również czasu na spotkania towarzyskie i zabawę podczas, których nawiązały się bliższe znajomości, a być może i przyjaźnie o czym świadczyły łzy podczas pożegnania. Pobyt w Ansbach był doskonałą okazją do przełamywania barier językowych i  rozwijania umiejętności językowych. Niebawem , bo już za dwa tygodnie druga część wymiany- będziemy gościć naszych niemieckich partnerów w Łodzi.

 • Sukces Huberta Walczaka

  Sukces Huberta Walczaka

  Uroczyste  zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń, świetny student”

  20.06.2018 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń, świetny student”. Podczas uroczystości, nasz uczeń Hubert Walczak zaprezentował  swoje osiągnięcia naukowe, które realizował w ramach programu oraz odebrał certyfikat z rąk pana Rektora  dr hab. Tomasza Cieślaka, profesora nadzw. UŁ.

  Sukces Huberta Walczaka - Obrazek 1  Sukces Huberta Walczaka - Obrazek 2

 • Dzień Sportu
  W dniu 19 czerwca 2018 roku w VIII LO odbył się kolejny Dzień Sportu. Tradycyjnie mieliśmy możliwość rozegrania meczu siatkówki, między nauczycielkami a uczniami. Dodatkową atrakcją Dnia Sportu była rywalizacja aktualnych uczniów ósemki z absolwentami w dwóch dyscyplinach - koszykówka, piłka nożna. Tego dnia nie wynik był najważniejszy, ale dobra zabawa.
  Dziękujemy wszystkim zawodnikom za przybycie i aktywny udział!
 • Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie

  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie

  W naszej szkole klasy dwujęzyczne i lingwistyczne uczą się języka niemieckiego i historii w praktyce. W kwietniu grupa uczniów  wyjechała,  aby wraz z młodzieżą z niemieckiego Lachendorf realizować wspólny projekt dotyczący II wojny światowej. W przepięknych okolicznościach przyrody, w murach  pałacu należącego  niegdyś do rodziny

  Wietersherim-Kramsta, gdzie obecnie mieści się fundacja współpracy polsko-niemieckiej, uczyliśmy się tolerancji, jak burzyć bariery i tworzyć mimo dzielących nas różnic wspólną Europę.

  Pobyt w Morawie to nie tylko nauka ale również wspólne wieczory, wycieczki, podziwianie zabytków dolnego Śląska. Największe jednak wrażenie zrobiły na nas warsztaty w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross Rosen.

  W naszej pamięci pozostaną na długo wieczory przy pałacowym kominku spędzane w towarzystwie jednej z ostatnich niemieckich właścicielek majątku Morawa, pani Melitty Salai.

  Ta przeurocza kobieta opowiadała mam nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji, czasach wojny widzianej oczami niemieckiej nastolatki, ale także o swoim burzliwym życiu w Angoli. Nie możemy się doczekać ponownego spotkania z niemieckimi kolegami i koleżankami podczas grudniowej wymiany.
  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 1  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 2  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 3

 • Wielki talent w parze z wrażliwością

  Wielki talent w parze z wrażliwością

  W międzyszkolnym konkursie literackim „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom” nagrodzono humanistę z klasy IIc, Dominika Prądzyńskiego, ucznia polonistki Izabeli Stasiak za oryginalne i poruszające opowiadanie „Kamienica”. Zajął I miejsce. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w XXV LO 11 czerwca 2018 r.
  Dominiku! Gratulujemy Ci kolejnego sukcesu, z przyjemnością obserwując, jak rozkwita Twój talent.

  Wielki talent w parze z wrażliwością - Obrazek 1

 • Mistrzowska recenzja

  Mistrzowska recenzja

  Karolina Matecka z Ic, uczennica polonistki Izabeli Stasiak, zmierzyła się jako recenzentka z powieścią  „Ości” Ignacego Karpowicza i … święci triumfy. Doceniono ją w międzyszkolnym konkursie na recenzję „Tę książkę warto przeczytać”. Zajęła I miejsce. Odebrała nagrodę w XXV LO. Karolina dała się już wcześniej poznać jako utalentowana autorka. Gratulujemy!

  Mistrzowska recenzja - Obrazek 1

 • „Retro spectum”, czyli zaduma nad kondycją artysty

  Grupa humanistów z klas IIc i Ic zaprezentowała 2 czerwca 2018 r. w Teatrze DOM  w Łodzi sugestywne i inspirujące widowisko poetycko-baletowe „Retro spectum”. W scenariuszu wykorzystano autorskie wiersze młodzieży zamieszczone w antologii „Nie pisz do szuflady”, która powstaje od września 2017 r. w ramach projektu polsko-łacińsko-bibliotecznego realizowanego pod kierunkiem p. I. Stasiak, p. A. Petrykiewicz i p. M. Szymanek. Uczniowie zabłysnęli nie tylko talentami kojarzonymi z wymaganiami sztuki teatru. Wykazali się samodzielnością, kreatywnością i konsekwencją w zakresie marketingu i reklamy – dochody z wystawienia spektaklu zostaną wykorzystane na opublikowanie drukiem uczniowskiej antologii.

  Gratulujemy humanistom sukcesu!

  Skład zespołu:

  Natalia Tengosz

  Dominik Prądzyński

  Klaudia Mularczyk

  Julia Kosiedowska

  Karolina Matecka

  Sandra Milosević

  Maksymilian Florczak

  Mikołaj Walczak

  Julia Krzemińska

  Justyna Kłąb

  Barbara Olesińska

  Piotr Błażejewski

  Weronika Sobieska

  fot. Julia Włodarczyk

 • Łódzkie energetyczne

  Łódzkie energetyczne

  W środę 6 czerwca byliśmy na wycieczce "Łódzkie energetyczne" zorganizowanej dla rozszerzenia geograficznego, na której zwiedzaliśmy i odkryliśmy zasady działania trzech typów elektrowni, położonych w pobliżu Łodzi.
  Najpierw oglądalismy tamę i elektrownię wodną w Smardzewicach. Następnie pojechalismy na wystawę PGE "Giganty mocy"do Bełchatowa, skąd wyruszylismy na odkrywkę Bełchatów. Na punkcie widokowym w Żłobnicy pomierzyliśmy poziom hałasu oraz wyznaczyliśmy azymuty. Ostatnim punktem programu była elektrownia wiatrowa na Górze Kamieńsk, na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Tam również mierzyliśmy hałas, by sobie udowodnić, że jednak poziom odgłosów wydawanych przez wiatraki, nie jest ich największą wadą.
  Po badaniach szalelismy na torze saneczkowym, by w końcu usiąść przy ognisku z kiełbaskami i ....... pampuchami!

  Wrażenia niezapomniane!

 • Dzień Ochrony Środowiska

  Dzień Ochrony Środowiska

  Bądź eko! Stosuj ekologiczne środki czystości!

  5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku.

  Święto to ma na celu przybliżenie społeczeństwu kwestie związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, promowanie ekologicznego stylu życia: sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. W ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska, klasa 2d wykonała naturalne środki czyszczące według eko-przepisów,  nieszkodliwe dla naszego zdrowia i nieinwazyjne dla środowiska.

 • XI edycja Turnieju Mikstów Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych

  XI edycja Turnieju Mikstów Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych
  30 maja 2018 odbyła się XI edycja Turnieju Mikstów Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych.
  VIII LO reprezentowały dwie pary: Ewa Burzyńska z Pawłem Czerwińskim i Julia Matyja z Hubertem Walczakiem.
  Występ naszych uczniów zakończył się bardzo dobrym rezultatem w postaci zdobycia srebrnego medalu przez parę J.Matyja, H. Walczak. Gratulujemy!
 • Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w VIII LO!

  Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w VIII LO!
  W zawodach wzięło udział 50 uczniów z 10 klas.
  W rywalizacji międzyklasowej I miejsce zajęli zawodnicy z klasy 3C (Jurkowski, Czerwiński, Janaszewski, Pietrzykowski, Rogaliński), II miejsce wywalczyła klasa 2D (Rudnik, Walczak, Poreda, Lewandowski, Wolniak), na III miejscu podium znaleźli się uczniowie z klasy 1D i 3D (Papis-Brzęczek, Walkowski, Sobczak, Zalewski, Ferdzyn, Jaworski, Rumiński).
 • Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN

  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN

  30 maja klasa 1a wybrała się do Warszawy. Nasi dwujęzyczni uczniowie otrzymali  zaproszenie do Ambasady Niemiec na Dzień Otwartych Drzwi. W programie były m.in.: zabawy językowe z Goethe-Institut, quiz wiedzy o wynalazkach, klasa dyplomatyczna, pokaz pracy psów tropiących niemieckiej federalnej Służby Celnej, niemiecka policja federalna i jej pojazdy oraz wyposażenie, dyplomatyczna Żywa Biblioteka- wypożycz dyplomatę!, warsztaty gotowania z Niemiecką Centralą Turystyki oraz pokaz protokolarnie nakrytego stołu w rezydencji ambasadora. Spotkało nas wyróżnienie, ponieważ wyjaśnień dotyczących oficjalnych obiadów wystawianych w ambasadzie udzielił nam osobiście pan ambasador Rolf Nikel.
  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 1  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 2

  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 3  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 4

  Korzystając z pobytu w Warszawie klasa 1a odwiedziła również na krótko Muzeum Ziemi PAN.

  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 5  Dzień Otwartych Drzwi Ambasady RFN - Obrazek 6

 • W ramach współpracy  z Pracownią Edukacji Ekologicznej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, nauczycielka chemii Marta Smulik-Gruska podejmowała działania służące propagowaniu, wspieraniu i prowadzeniu edukacji o konieczności racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi.

  Najważniejszymi przedsięwzięciami były zajęcia przeprowadzone z uczniami VIII LO w zakresie badań fizyko-chemicznych wód opadowych.

  Opracowanie  wyników z prowadzonych badań zostało zamieszczone na stronie ŁCDNiKP

   

   

 • Zdolny uczeń – świetny student

  W roku szkolnym 2017/2018 Hubert Walczak, uczeń klasy 2d o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczył w programie „Zdolny uczeń – świetny student”.

  Program ma na celu zindywidualizowaną współpracę nauczycieli akademickich z uczniami szkół średnich w ramach angażowania ich w działalność naukową prowadzoną przez Uniwersytet Łódzki. Uczniowie mogą w ten sposób rozwijać swoje pasje i zainteresowania  poprzez indywidualne, cykliczne konsultacje z pracownikami UŁ oraz udział w wybranych zajęciach i badaniach prowadzonych na Uczelni.

  Huber pod kierunkiem pana dr. Pawła Krzyczmonika z Zakładu Elektroanalizy i Elektrochemii Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, wykonywał pracę badawczą pt.: „Synteza nanocząstek złota”.

 • Drzwi Otwarte na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ

  Drzwi Otwarte na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ

  Dnia 29.05.2018 r. uczniowie klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach „Drzwi Otwartych” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Zajęcia składały się z wykładu dotyczącego technologii produkcji piwa oraz warsztatów.

 • Konkurs 'Prepositions Propositions' roztrzygnięty!

  Konkurs 'Prepositions Propositions' roztrzygnięty!

  Z przyjemnością ogłaszamy, że w tegorocznej edycji konkursu, w którym uczniowie naszej szkoły sprawdzali swoją znajomość kłopotliwych przyimków, zwycięzcami zostali następujący uczniowie:

  POZIOM UPPER-INTERMEDIATE

  I miejsce - Oliwia Bargieł,  klasa IIIB

  II miejsce - Natalia Fajst, klasa IIIC

  III miejsce - Zuzanna Zawadzka,  klasa IIC

  POZIOM INTERMEDIATE

  I miejsce - Dominika Górniewicz, klasa II D i Julia Roszpara, klasa ID

  Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za produktywny udział w konkursie  i  wytrwałość w doskonaleniu znajomości języka angielskiego. Good  job!  

 • Projekty dla kreatywnych humanistów w Ósemce

  Uczniowie klas humanistycznych zbliżają się do podsumowania tegorocznych edycji cyklicznych przedsięwzięć. Młodzież zgłębiała tajniki języka teatru (na przykładzie spektaklu „Wiele demonów” w Teatrze Nowym) i języka filmu (na przykładzie hitu „Pulp Fiction” Q. Tarantino). W ramach przedsięwzięcia „Projekt na życzenie” uczniowie zajmowali się m.in. literaturą japońską, kinem koreańskim, motywami refleksyjnymi w serialach komediowych, kultowymi komediami Barei, tekstami znanych raperów… Zainspirowani kulturą antyku grecko-rzymskiego, uczniowie interpretowali różne teksty kultury wykorzystujące motywy starożytnych bóstw i herosów, analizowali współczesne realizacje gatunków literackich zaczerpniętych z antyku. Początkujący pisarze, redaktorzy i graficy tworzą własną antologię autorskich tekstów uczniowskich „Nie pisz do szuflady…”. Przedsiębiorczy humaniści zajęli się reklamą i marketingiem, czego efektem ma być opublikowanie antologii w wersji książkowej za środki pozyskane dzięki spektaklowi poetyckiemu przygotowanemu przez młodzież w Teatrze DOM (premiera w sobotę 2 czerwca 2018 r. o godz. 18.00).  Ambitny humanista w Ósemce nie ma czasu się nudzić!

 • Uczniowie Ósemki w … sądzie!

  Uczniowie Ósemki w … sądzie!

  Uczniowie klas drugich realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie udali się 17 maja 2018 r. w ramach edukacji prawnej ze swoją nauczycielką p. A. Petrykiewicz i p. M. Szymanek do Sądu Okręgowego na rozprawę.  Młodzież przyglądała się i przysłuchiwała autentycznej rozprawie w procesie karnym o pobicie z pobudek politycznych.   Uczestnicy wycieczki mieli okazję porozmawiać z sędzią i zadać mu różne pytania, zwiedzić zakamarki ogromnego gmachu, a nawet wdziać (przynajmniej na chwilę) togę sędziowską.

 • Mitologia inspiruje humanistów

  Mitologia inspiruje humanistów

  Julia Bartnicka, Klaudia Mularczyk i Sandra Milosevic, uczennice polonistki I. Stasiak i nauczycielki kultury antycznej A. Petrykiewicz, nakręciły film „Ubi sunt”  niebanalnie interpretujący popularny grecki mit o Demeter i Korze. Zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Antyk-Kamera-Akcja” zorganizowanym przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Utalentowane pierwszoklasistki odebrały dyplomy i nagrody na uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia w Warszawie 15 maja 2018 r.   
  Labores pariunt honores
  Gratulationes!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
  90-225 Łódź
  ul. Pomorska 105
 • (+42) 678-65-22

Galeria zdjęć